Po co mi psychoterapia?
Psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia większości problemów emocjonalnych i zaburzeń psychicznych. Istnieje jednak wiele mitów na temat psychoterapii psychodynamicznej, na przykład, że "taka terapia nigdy się nie kończy" lub że "osłabia" albo "terapia to rozmowa o dzieciństwie", a "terapeuta siedzi i milczy".
By psychoterapia miała sens, terapeuta musi zachować swoją pozycję, dlatego nie ocenia, nie udziela rad i nie daje gotowych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że nie jest zaangażowany i nie pomaga. Psychoterapeuta to ktoś, kto posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu na analizę nie tylko przeszłości pacjenta, jego świata przeżyć i fantazji ale i sytuacji, której jest uczestnikiem. W relacji terapeutycznej odzwierciedla się bowiem wiele aspektów funkcjonowania pacjenta, które dają dostęp do wspomnianych nieświadomych aspektów.

Psychoterapeuta to w pewnym sensie też ktoś w rodzaju lustra - zapewnia spojrzenie na problem z dystansu bądź z innej perspektywy.