Psychoterapia czy konsultacje

Konsultacje psychoterapeutyczne to spotkania, które poprzedzają psychoterapię.

Mogą one mieć również formę doraźnego wsparcia, czy interwencji gdy na przykład szukasz pomocy w sytuacji, która spowodowała u Ciebie przejściowe problemy.

Jednak konsultacje to nie porady. To raczej dobry sposób by wspólnie z terapeutą nazwać zgłaszane trudności i oczekiwania. W ich trakcie będziesz mógł przyjrzeć się jak pracuje psychoterapeuta oraz zadecydować czy odpowiadałyby Ci zasady prowadzenia psychoterapii psychodynamicznej.

Nie wszystkie konsultacje kończą się podjęciem terapii, ponieważ celem konsultacji jest znalezienie najlepszego sposobu pomocy. W trakcie konsultacji może okazać się, że na przykład lepsze były inne metody pracy, takie jak terapia grupowa, partnerska, odwykowa czy farmakoterapia. Może też okazać się, że nie jest to odpowiedni moment w Twoim życiu do podjęcia terapii, na przykład gdy zmagasz się z sytuacją która uniemożliwia Ci regularne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja o tym, czy rozpocząć terapię zależy głównie od Ciebie i Twojej chęci i ciekawości do pracy nad sobą.