Konsultacje psychoterapeutyczne to spotkania, które zazwyczaj poprzedzają psychoterapię. Mogą one mieć również formę doraźnego wsparcia, czy interwencji na przykład w sytuacji, która spowodowała przejściowe problemy.

Jednak konsultacje to nie porady. To raczej dobry sposób by wspólnie z terapeutą nazwać zgłaszane trudności i oczekiwania. W ich trakcie będziesz mógł przyjrzeć się jak pracuje psychoterapeuta oraz zadecydować czy odpowiadałyby Ci zasady prowadzenia psychoterapii.

Nie wszystkie konsultacje kończą się podjęciem terapii, ponieważ celem konsultacji jest znalezienie najlepszego sposobu pomocy. W trakcie konsultacji może okazać się, że na przykład lepsze byłyby inne metody pracy, takie jak terapia grupowa, partnerska, odwykowa czy farmakoterapia. Może też okazać się, że nie jest to odpowiedni moment w Twoim życiu do podjęcia terapii, na przykład gdy zmagasz się z sytuacją która uniemożliwia Ci regularne uczestnictwo w sesjach erapeutycznych.

Ostateczna decyzja o tym, czy rozpoczniesz terapię zależy głównie od Ciebie i Twojej chęci i ciekawości do pracy nad sobą.